5 tipů proti diastáze

06.02.2020

Na svých kurzech vždy učím, že nejdůležitější cestou k nápravě diastázy je změna držení těla a změna pohybových stereotypů. Souvisejícím krokem je obnova správného dýchání a aktivace hlubokého stabilizačního systému. 

Teprve poté má smysl zapojit také posilování a protahování. 

Jak tedy v běžném životě změnit naše návyky tak, aby se nám tělo "nerozevíralo"?

1. Stát jako královna

Správné držení těla je v dnešní době umění. Pokud nevíte jistě jak, představte si sebe jako královnu nebo vévodkyni. Určitě nemá chodidla rozcapená doširoka a rozhodně nemá povolené břicho a propadlá záda. Nehrbí se, hlavu nenese před tělem. Dlouhá, vysoká a vznešená. Kdykoliv si vzpomenete, staňte se královnou. 

2. Zvedat se jako opilec

Nebo jako malé dítě, jako těhotná žena nebo stařena. Zkrátka zapomeňte na sedy-lehy, ale převalte se na bok a přes tlak horní rukou do podložky se zvedněte. Elegantní to moc není, ale Alžběta II. se tak určitě zvedá taky, se vší úctou k její záviděníhodné kondici. 

3. Ležet celou noc

Ano, teď mluvím k maminkám malých dětí. Ostatní totiž většinou celou noc leží i bez mého článku. Mnoho žen si špatným cvičením vypěstuje diastázu až po porodu. A jedním ze způsobů, jak si rozestup vytvořit, je právě časté vstávání z postele, kdy se zvednete sed-lehem. A buďme upřímné - ve dvě v noci si na nějaké skvělé tipy prostě nevzpomeneme. Takže jak na to, když mám mimino, které se každou hodinu potřebuje nakojit? Jednoduše. Přestěhujte si je do své postele. Dělaly to tak generace našich předchůdců, dělá to tak většina světa. Je to přirozené, je to normální. A k nakojení stačí otočit se na bok. 

4. Nosit dítě na srdci

Pokud máte miminko, které vyžaduje časté nošení, tak ho noste. Noste ho hodně a noste ho často. Ale noste ho tak, aby zátěž na tělo byla co nejmenší. Mnoho fyzioterapeutů zakazuje nošení dětí v šátku nebo nosítku, aniž by se zamysleli nad tím, jak to tedy žena bude dělat. A žena to dělá tak, že nosí v rukách, na předloktí a v klubíčku... což na tělo přenáší mnohem více zátěže než dobře a kvalitně navázaný šátek. Váha těla dítěte se po těle matky nerozloží, ale nesou ji paže, ramena padají dopředu, hrudník se zavírá. Páka, kterou musí žena překonávat je mnohem větší, protože dítě je dál od těla. Neustálá snaha dítě odložit aspoň na chvíli do kočárku nebo postýlky, vede k tomu, že se žena neustále hluboce předklání, těžké dítě na rukách... a to je pro oslabené břišní svaly zkrátka příliš.

5. Osvobodit chodidla

Kdykoliv je to jen trochu možné, svlékněte svá chodidla. Od bot, od ponožek. Dopřejte jim volnost, dopřejte jim prostor. Pokud bude mít tělo kvalitní základnu (můžete kouknout na video zde), tak nebude mít důvod hledat náhradní řešení. Nohy jsou důležité i pro pánevní dno, takže tím zabijete dvě (vlastně mnohem více) mouchy jednou ranou. 


Více o diastáze se dozvíte na mém kurzu nebo workshopu. Jste srdečně zváni.