Recenze: BF boty - Ahinsa Zimní

24.01.2021

Pokud jde o Ahinsy, tak se musím bez mučení přiznat, že tuto recenzi nemohu napsat úplně objektivně. Ne, že bych od této firmy dostala nějaké to držkovné, abych napsala chvalozpěvy. V tomto jsem zcela nestranná a (bohužel) nepodplacená. 

Ahinsa jen splňuje téměř vše, co od bot chci - aby byly kvalitní, aby byly finančně dostupné (i když zrovna levné tedy také nejsou), aby byly ergonomické, neobsahovaly kůži (neboli byly veganské) a ideálně byly vyrobeny nebo aspoň navrženy zde, u nás.

Ne nadarmo znamená ahinsá nenásilí.

Ahinsa sice část své výroby poslala do Chorvatska, ale tam se prý lidská práva taky docela dodržují, takže jedno oko přivřít můžeme. 

Navíc jde o jedny z mála bot, které mají v nabídce jak barefoot, tak přechodovou komfortní verzi pro ty, kteří ještě k bosé chůzi nedošli (nepřehlédněte to promakané slovní spojení - "nedošli k bosé chůzi" - to musíte ocenit). Ahinsa je vytvořena fyzioterapeuty, a to se taky cení. 

Tak to by bylo k chvalozpěvům a teď pojďme na konkrétní model, který mám otestovaný já: Winter Ankle Barefoot. 

Fotka je stažena z oficiálního webu výrobce, protože moje bych musela nejdřív umýt. A to se mi nechce. Ale vypadají stejně, jen nejsou tak čisté. Boty jsou označeny jako "rekreační". Což mě inspirovalo k tomu, abych si je pořídila do města. Jako takové slušné boty, když opustím pole a lesy mé aktuální domoviny. 

Nu, ale přišel lockdown a do města se dostávám zřídka. Takže jsem tyhle boty překřtila na mimoměstské. S vědomím toho, že to asi nepřežijí. Pole, lesy, bahno, potoky (neumím skákat), sníh, led. S jednou základní impregnací to zvládly všechno úplně v pohodě. Žádná poranění. Čekala jsem, že protečou, když to není kůže a navíc rekreační botka. Ale ne. A že mi v nich bude zima jako prase, když jsou to barefooty. Taky ne. V jezdeckých zimních botách mi při mínus deseti omrzaly prsty, ale v ahinsách při stejné teplotě nic. Boty mám druhou sezónu a kdybych je umyla, asi to nepoznáte. Vnitřek je trochu ulísanej, ale venek pohoda. 

Jelikož jsem si vybrala barefoot a nikoliv komfortní verzi, musím připustit, že jsou boty opravdu nemilosrdné k tvrdým nárazům. Pokud tedy není vaše chůze laní a máte v plánu botky zatížit, doporučuji spíše řadu Comfort. 

Takže jo, existují barefoot zimní boty, ve kterých se nemusíte bát jít s dětmi bobovat nebo čvachtnout do kaluže. Nejsou na to teda určeny, takže bez záruky, ale moje zkušenost je velmi pozitivní. 

Pokud se potřebujete ujistit, zda jsou barefoot boty pro vás, můžete se mrknout na kurz Zdravé chůze nebo přímo individuální poradenství