Vbočený palec u dětí

13.01.2021

Představte si, že je 14. prosince. Těsně před Vánoci a navíc v době covidové. A vy si všimnete, že má Vaše dítě vbočený palce. Hallux valgus, odborně řečeno. Fyzioterapeut, ortoped nebo podolog bude mít plno. Ostatní nemají možnost pracovat. Tak co teď?

Taková situace nastala před Vánoci v jedné konkrétní rodině. 

Uhnula jsem ze svých zásad a rodičům nabídla pár online rad. A světe div se, zabralo to více, než dobře. Posuďte sami:

První fotografie vznikla 14. prosince, druhou mi maminka dítěte poslala den před Silvestrem. 

Co pro své dítě (nebo pro sebe) můžete online udělat Vy?

V první řadě je dobré si uvědomit, že vznik vbočeného palce je svalová záležitost. Jde o sval jménem odtahovač palce (adductor hallucis), který vlivem vnějších podmínek ochabl a neplní svoji funkci. Je tedy třeba nejprve změnit podmínky - boty, ponožky, povrch. A poté dát podněty ke správné funkci - chůze po čtyřech, úchopové cviky, členitost povrchu. 

Konkrétně je vhodné postupovat v následujících bodech:

  • Boty. V naprosté většině důvodů vzniku halluxu jsou viníkem boty. I když mohou být pocitově široké, mívají často zúženou špičku. A ta nám hallux pěkně vytvaruje. Doporučuji proto vždy ověřit, jestli zde není původce Vašeho trápení. V botách trávíme mnoho času a žádné cvičení nedovede plně kompenzovat čas, který v nevhodné obuvi strávíme.
  • Ponožky. V ponožkách trávíme ještě více času, než v botách. V zimním období i 100% času. Jsou tak nenápadným a velmi účinným nástrojem ke vzniku halluxu. Ponožky by měly být větší, než noha. A to většinou nejsou. Obvykle mají obsah elastanu, díky kterým se smršťují a natahují, což je pohodlné pro oblékání, ale bohužel tak vyvíjejí neustálý tlak na palec směrem dovnitř. Ideální volbou je proto život (chůze, sed, leh...) zcela naboso. Pokud to okolnosti nedovolí, pak buď ponožka o mnoho čísel větší, ponožka z čisté bavlny, která nepruží, nebo prstové ponožky. Těchto situací by ale mělo být co nejméně. 
  • Podněty. Chodidla mají více receptorů pro dotek než dlaně. Představte si, že se budete celý den dotýkat pouze hladkých dokonalých předmětů a to ještě v rukavicích. Přirozeně tělo přestane vnímat správně teplo a chlad, hrubost a jemnost, měkkost a tvrdost. Nebude reagovat správně v situacích, které si předem nenatrénovalo. A snadněji tak dojde k úrazu, oslabení nebo přetížení. V dětském pokoji můžete postavit senzomotorický chodník, ale můžete také ponechat sem tam velký nepořádek - taková kostka lega má velký edukativní účinek, když se na ni bosou nohou správně šlápne :). Nebojte se chůze na boso venku, i v zimním počasí můžete dát nohám pocítit pár minut ve sněhu, v bahně, v potůčku. 
  • Chůze po čtyřech. Chůze po čtyřech připravuje člověka na vertikalizaci, tedy stoj na dvou. Připravuje velmi intenzivně chodidla, která se tu a tam opírají přední stranou špičky a aktivují tak nožní klenbu. Správnou oporou o palce se bude opět probouzet i náš odtahovač palce. Chůzi po čtyřech můžete kombinovat se zvednutými koleny (pozice medvěda). Můžete dětem postavit překážkovou dráhu nebo se šplhat do prudkého kopce. Naboso to bude ideální. 
  • Cvičení - zvedání předmětů. V rámci cvičení můžete zařadit také trénování úchopové funkce nohy: Zvedání papírových nebo látkových kapesníků nohama, zvedání míčků, házení míčků. Fantazii se meze nekladou. 

Nezapomeňte: Pohyb je zábava. 

Nenuťte dítě do cvičení, které ho nebaví. Nabídněte mu podněty, zábavu. Jedině tak si udržíte jeho pozornost dostatečně dlouho. 


Výše uvedené tipy jsou vhodné i pro dospělého, kterého trápí hallux. Ano, i chůze po čtyřech.

Samozřejmě platí, že pokud je deformace již velká, přetrvává navzdory výše uvedeným tipům nebo je bolestivá, je nutné vyhledat odborníka na dětskou nohu. Ten ji prohlédne a navrhne přesný plán péče. Vbočený palec často souvisí s plochou nohou, ta zase s oslabeným středem těla. Je tedy vhodné zjistit, kde je jádro pudla právě u Vás nebo Vašeho dítěte. 

Naše tělo je schopno neuvěřitelných oprav sebe sama. Často stačí neházet mu klacky pod nohy. Nebo - v tomto případě - klacky nechat a naučit se přelézat.