Bylinná mouka na vlasy

04.02.2021

Pokud fandíte no poo metodě péče o vlasy, pak jste se určitě setkaly s žitnou moukou, marockým jílem nebo ajurvédskými bylinami. Kromě mouky se jedná o dovozové suroviny a to mě tak trochu mrzelo. Zapátrala jsem a vyhledala informace o tom, jestli by nemohly dobře posloužit i naše české byliny. A samozřejmě mohly. Díky skvělému tipu mé kamarádky jsem k nim přidala ještě kaštany a světe div se, ono to funguje. 

Recept na bylinnou mouku pro mastné vlasy:

  • Jeden díl nakrájených a usušených kaštanů (blondýny jsou zde diskriminovány, jelikož budou muset kaštany zbavit slupek, což je jedním slovem vopruz. Tmavovlásky mohou použít kaštany celé). Já chodím na kaštany do Slavkova, k zámecké zdi. 
  • Jeden díl sušeného chmelu. Ten sbírám v Kovalovicích u biotopu, ale najdete ho i cestou z Šumic na Vážany. 
  • Čtvrt dílu sušené levandule. Pro tu vůni :)

Bylinky můžete samozřejmě měnit. Pro rusovlásky je výborný měsíček nebo jetel, pro blondýnky je parádní heřmánek. Všichni využijí síly kopřivy, lípy nebo bezu. 

Vše hodit do výkonného mixéru a rozmixovat na sypkou směs. 

Směs můžete uchovat na pozdější použití nebo ji rovnou využít pro umytí vlasů. 

A jak na to?

  • Do misky si nachystejte směs, nešetřete. Zalijte ji vroucí vodou a nechte chvíli odstát, až bude teplota směsi snesitelná pro citlivou pokožku hlavy. Směs většinou moc nevoní, má takové trávové aroma (jako trávy, nikoliv marihuany, sorry). 
  • Vlasy namočte a směs do nich vmasírujte. Pamatujte si, že hlavním úkolem je UMÝT POKOŽKU HLAVY, nikoliv vlasy. S tímto záměrem zamasírujte každý kousek hlavy. Připravte se, že z toho bude opravdu velký nepořádek, ale nic, co by se následně nedalo umýt. 
  • Nechte směs chvíli působit, pět - deset minut bude optimum. 
  • Směs vymyjte. To se jednoduše píše, ale praxe je brutální. Já to dělám tak, že se ponořím do vany a pod vodou si hlavu drbu a vlásky rozvolňuji. Tím se zbavím největšího nánosu. Následně je trpělivě sprchuji, kousek po kousku. Časem v tom získáte praxi, ale počítejte s tím, že část mouky ve vlasech zůstane i po sebedelším sprchování. 
  • Opláchněte vlasy oplachem, pokud jste si jej nachystali. Já oplachuji vždy, a to většinou výluhem z chmelu a meduňky (meduňku a chmel zaliji v kastrolu vroucí vodou a po vychladnutí scedím do lavoru, v tom si pak vlasy vymáchám a nakonec si je i poliji).
  • Vlasy lehce vyždímejte a zabalte do ručníku. Než stihnou proschnout, rozčesejte je. Doporučuji česat nad vanou nebo ve sprchovém koutě, kousky mouky budou ještě vyčesávány a není to moc fajn úklid. 

Jakkoliv to může oproti běžnému umývání šamponem z obchodu vypadat složitě, není to zase taková hrůza. 

A může vás hřát, že vlasy dostávají přírodní péči, je to úplně ekobiozerowaste a navíc home made. 

Lesanám zdar!