Proč pečovat o mámu?

04.12.2019

Milé maminky,

můj předchozí článek byl věnován spíše odborníkům, kteří se kolem žen při porodu motají. Ale teď bych chtěla oslovit opravdu jen a jen vás.

Každá z vás po porodu absolvovala celou řadu vyšetření a kontrol s novorozeným dítětem - kontrola sluchu, kyčlí, patičkové testy, pravidelná vážení a měření. Mnohá další vyšetření při sebemenším podezření na vznikající patologii. A v takovém případě ihned i fyzioterapeutická vyšetření a cvičení.

Jaká vyšetření, jaké terapie, jste absolvovala Vy?

Prohlídku u gynekologa po šestinedělí, předpokládám. A dál? Nic? Že není třeba? Že nejste tak důležitá, jako dítě?

Tak mi prosím dovolte, abych vám všem popsala, co se s lidském těle v těhotenství a po něm děje:

V těhotenství

  • se mění těžiště těla, čímž se zatěžuje páteř;
  • dech je omezen rostoucí dělohou a bránice se nemůže v plném rozsahu roztáhnout a stlačit;
  • pánevní dno je přetížené a často narušené;
  • spojení pánve a páteře (SI) se může zablokovat a způsobovat bolesti;
  • stydká spona se může rozvolnit a rozestoupit, čímž způsobuje bolesti v oblasti stydké kosti;
  • pánev se rozvolňuje a může způsobovat křížové bolesti i bolesti kyčlí;
  • klouby se uvolňují a mohou bolet - kolena, kyčle i kotníky;
  • nožní klenba se může hroutit a může dojít i k posunu holenní kosti, který je bohužel nevratný;
  • v některých případech může dojít k útlaku sedacího nervu, bolesti a nepohyblivost.

Zní to děsivě?

Ano, těhotenství je kouzelným obdobím, ale myslím, že každá žena, které jím prošla, mi dá za pravdu, že dá zabrat. A aspoň něco s z mého výčtu zažila na vlastní kůži.

Bohužel běžná praxe je taková, že do těhotenství již vstupujeme s celou řadou vadných pohybových stereotypů a náročnou zkouškou jménem těhotenství, se to pochopitelně samo nezlepší. Bylo by proto vhodné o sebe pečovat již v těhotenství, pravidelně cvičit a nechat se ošetřit od fyzioterapeuta, proškoleného trenéra, porodní asistentky či duly. Předcházet borcení klenby i páteře.

Při porodu

  • je-li přirozený, může dojít k dočasnému ochrnutí pánevního dna (paréze), otokům, dalšímu rozvolnění pánve, otevření kostrče
  • je-li s nástřihem, dojde k vážnému narušení funkčního středu těla, nejen tedy pánevního dna samotného, ale dalších funkčních propojení směrem k břišním svalům i svalům zádovým
  • je-li veden císařským řezem, dojde k velké břišní operaci, narušení břišních svalů, resp. fasciální sítě, která břišní svaly protkává

Po jakémkoliv porodu následuje tzv. syndrom prázdného břicha, kdy ženě chybí stabilizace středu těla, její bederní páteř doslova vlaje v prostoru a její břišní svaly ještě nedokáží vytvořit potřebnou oporu. Do toho se žena stále sklání k dítěti, tlačí kočárek nebo nosí dítě v šátku. Hrbí se v hrudní páteři a zavírá si oblast hrudníku.

Pečuje o všechno a o všechny. Jen ne o sebe.

Poznáváte se?

Já tedy rozhodně.

Tak asi takhle: Když budete trpět Vy, budou svým způsobem trpět všichni. Sebeobětování v mateřství nefunguje. Bolest je vždy bolest, ať už jde o záda, o chodidla, o kyčle. Těžko se můžeme radovat s dětí, když řešíme (nebo spíš neřešíme) počůrávání. Těžko nás budou těšit procházky s kočárkem, když nás na každém kroku pronásleduje bolest. Těžko si užijeme svoji roli matky a ženy, když jsme věčně unavené.

Dopřejte si péči.

Zvláště teď, v adventním čase, který má být pohodou a klidem.

Jste důležité.