11 minut restorativní jógy

19.01.2021

Restorativní jóga pomáhá vyvážit náš nervový systém. Otevírá dveře tzv. parasympatickému systému, který tělu dává instrukce k regeneraci. Probouzí bloudivý nerv a skrze něj se dotýká všech důležitých vnitřních orgánů. Parasympatický systém probouzíme, když se dlouze díváme do ohně, když bděle odpočíváme s pohledem upřeným na západ slunce. Když "nicneděláme". 

A to je něco, čemu v poslední době moc času nevěnujeme. Jsme zaměřeni na výkon, na podporu tzv. sympatického systému. Ale je-li jeden přetížen a druhý nezapojen, nemůžeme být ani výkonní. 

Pro podporu parasympatiku, tedy pro správnou restorativní jógu potřebujete následující:

- Teplo - opravdu se zabalte do dek, i když je vám "docela dobře". Po chvíli pravděpodobně ucítíte chlad a bude lepší, když tomu předejdete ihned.

- Ticho - ticho léčí. Ticho je znamení bezpečí, které náš parasympatikus ujistí, že nebude třeba rychle vyběhnout a ukrýt se před mamutem. 

- Pohodlí - pokud máte jógu spojenou s fyzickým utrpením, tak na to zapomeňte. V restorativních pozicích je pohodlí alfou a omegou. Není vám něco příjemné? Zkuste se více podložit, změnit pozici. Nezůstávejte v nepohodlí. 

- Tma - tma je pro restorativní jógu důležitá. Buď si můžete zhasnout nebo použít polštářek na oči

- Čas - parasympatický systém potřebuje čas, než si je jist, že jsme opravdu v bezpečí a vrhne se na obnovu našich orgánů. Je plachý. Video níže je na deset minut, ale vyzkoušejte si jej později v délce dvaceti. Ucítíte rozdíl. 


"Co když usnu?" 

Pokud usnete, nejde o restorativní jógu. Ta pracuje na jiných vlnách. Ale to nevadí. Pokud usnete, znamená to, že trpíte velkým spánkovým deficitem. A vaše tělo se rozhodlo využít příležitosti. Je moudré. Respektujte ho a prostě si schrupněte.