Restorativní jóga - jak začít?

18.08.2021

Restorativní jóga je pro laika velmi jednoduchá, protože dokonalost provedení pozic ustupuje pocitu pohodlí. A pocit pohodlí si každý z nás vyhodnotí lépe, než sebelepší učitel jógy. Přesto je úžasné zažít restorativní jógu v atmosféře studia, kde lektor zajistí bezpečný prostor, zajistí všechny pomůcky, pomůže s nastavením a hlídá čas. Zkrátka, když nás někdo opečuje. 

V domácích podmínkách přesto můžeme restorativní jógu s úspěchem praktikovat. O vhodné pozici se poraďte s lektorem, není-li to možné, zvolte pozici mrtvoly (leh na zádech s pažemi lehce od těla), případně pozici záklonovou, kterou najdete například v tomto videu nebo na fotce níže. Místo bolsteru pod zády můžete použít karimatku, spacák, opěrný polštář ze sedací soupravy nebo velkého plyšáka. Cokoliv vyberete, mělo by poskytovat oporu, proto nejsou vhodné klasické měkké polštáře. Místo bloků můžete použít knihy a místo polštářku na oči obyčejný šátek.

Bez čeho se při praxi restorativní jógy neobejdete?

TICHO - Ze začátku nedoporučuji ani relaxační hudbu, zbytečně stahuje pozornost. Parasympatický nervový systém, který chceme restorativní jógou aktivovat, je velmi plachý. 

TEPLO -  Vždy se přikryjte, i když bude teplo. Odkrýt se můžete jednodušeji, než zakrýt. V chladnějším počasí přikrytí klidně přežeňte, dopřejte si zejména teplé ponožky. 

TMA - Něco přes oči nebo důkladně zatemnit. Každé světlo parasympatický nervový systém plaší, obzvláště pak modré - mobily a počítače. 

POHODLÍ - Pokuste se odstranit i sebemenší nepohodlí. Pohodlí je alfou a omegou úspěšné praxe restorativní jógy. Pokud praxi "přetrpíte", nedosáhnete záměru restorativní jógy. V žádném případě pozice nemusí vypadat jako na fotografii, nebojte se experimentovat, podkládat, vycpávat. V ideálním případě Vám s tímto pomůže lektor na lekci a najedete cestu k "dokonalým" polohám rychleji. Doma budete pravděpodobně déle hledat to pravé pohodlíčko. 

S pohodlím souvisí i příprava ve formě návštěvy toalety před cvičením. Parasympatický nervový systém oslovuje naše vnitřní orgány, zejména trávicí systém, proto je vhodné odskočit si předem.

ČAS - S časem při restorativní józe neuděláme nic. Nemůžeme ho smrštit. Z počátku obvykle parasympatický systém potřebuje ke svému plném nastavení minimálně dvacet minut v pozici. Časem, až se nervový systém lépe vyladí, bude stačit i kratší čas. Při počínající praxi je ale opravdu lepší zvolit v časové tísni raději jednu pozici déle, než tři krátce. Nemáte-li čas, zvolte neutrální pozici mrtvoly a dejte si "dvacet".